Kako prilagoditi delovno okolje za generacijo Z?

Svet se neprestano spreminja, prav tako pa se spreminja tudi sestava delovne sile. Nova generacija zaposlenih, Generacija Z, vstopa na delovni trg polna ambicij, inovativnih idej ter visokih pričakovanj od svojega delovnega okolja.

Če želimo privabiti in zadržati te mlade talente, moramo prilagoditi način dela in delovne prostore, da bodo ustrezali njihovim potrebam in pričakovanjem. V tem blogu predstavljamo nekaj ključnih prilagoditev, s katerimi lahko ustvarimo privlačno delovno okolje za Generacijo Z.

  1. Tehnologija in digitalizacija

Pripadniki generacije Z so odraščali ob nenehnem razvoju tehnologije, zato ni presenetljivo, da so izjemno vešči pri uporabi novih digitalnih naprav in programov.  Na svojem delovnem mestu pričakujejo digitalizirane delovne procese, napredno tehnološko infrastrukturo in sodobna komunikacijska orodja, ki jim olajšajo delo ter spodbujajo učinkovito sodelovanje. Zato investicija v tehnologijo ni le strošek, temveč naložba v rast in produktivnost podjetja ter, kar je najpomembneje, v zadovoljstvo in angažiranost zaposlenih.

  1. Mentorstvo in karierni razvoj 

Po rezultatih ankete Pew Research, mladi hrepenijo po bližnjem odnosu s svojimi nadrejenimi, kar pozitivno vpliva na njihovo uspešnost in angažiranost. Za to mlado generacijo je izjemno pomembno, da jim njihov nadrejeni pomaga postaviti in doseči cilje uspešnosti, obenem pa vzspostaviti osebno povezavo na delovnem mestu.

Generacija Z zelo ceni priložnosti za osebno in poklicno rast, prednost dajajo učenju novih veščin in  širjenju svojega znanja. Za razliko od starejših generacij, nazivom delovnih mest ne pripisujejo velikega pomena. Vnedar tega ne razumeti narobe – še vedno izkazujejo veliko zanimanje za napredovanje. Mentorstvo in  vlaganje v njihov razvoj predstavlja ključno korist za podjetje, saj ustvarja motivirane, vešče in kreativne zaposlene, ki zagotavljajo visokokakovostne rezultate in storitve.

  1. Prijetno delovno okolje

Njihova pripravljenost za vrnitev na delo je zelo odvisna od opremljenosti njihovih fizičnih pisarn. Ampak, več kot le estetska privlačnost, delovno okolje mora biti oaza življenja in navdiha! Prostor, kjer se spodbuja njihovo telesno in duševno zdravje, kjer se goji kreativnost in inovativnost. Ustvarjanje kotičkov za sprostitev, organizacija delavnic o uravnoteženem življenju in psihološka podpora so le nekateri načini, kako lahko podjetje poskrbi za dobro počutje svojih zaposlenih. Podjetja, ki se zavedajo pomembnosti dobrega počutja svojih zaposlenih, so tista, ki resnično razumejo, kaj pomeni biti del generacije Z.

  1. Cenjenje raznolikosti

Generacija Z je odraščala v svetu, ki je bil bolj raznolik od sveta drugih generacij. Posledično so že v zgodnji dobi spoznali pomen spoštovanja in vključevanja ter pričakujejo, da bodo njihovi delodajalci delili enake vrednote glede raznolikosti. Generacija Z se zavzema za raznolikost in enakopravnost, zato mora delovno okolje spodbujati sodelovanje, odprtost do različnih idej, pogledov in kulturo, ki temelji na spoštovanju ter medsebojnem razumevanju.

  1. Vključevanje in sodelovanje

Ta generacija ceni vključenost in sodelovanje in glede tega postavlja visoke standarde. Pomembno jim je, da jih njihove organizacije vidijo kot celostne osebe, ne le kot zaposlene. Vzpostavljanje vključujočega delovnega okolja je ključno za privabljanje mladih iskalcev zaposlitve. Okolje, ki omogoča, da se zaposleni lahko brezskrbno izražajo, počutijo cenjene, spoštovane in navdihnjene za doseganje izjemnih dosežkov povečuje produktivnost  in zadovoljstvo pri delu. 

  1. Pravilno ravnotežje med delom in zasebnim življenjem

Podjetje, ki spodbuja pravilno ravnotežje med delom in zasebnim življenjem, je nekaj, kar si želijo iskalci zaposlitve iz generacije Z. Zavedajo se, da je življenje več kot le delo, zato si prizadevajo doseči harmonijo med svojimi poklicnimi in osebnimi cilji. Podjetje, ki prepozna to potrebo in spodbuja prilagajanje dela okoli zasebnih obveznosti, pridobi lojalnost in predanost teh mladih talentov. In kako lahko podjetja to dosežejo? Prvi korak je, da ustvarijo odprto in razumevajoče delovno okolje, kjer se zaposleni počutijo udobno izraziti svoje potrebe in osebne situacije. Dajanje možnosti, da si sami postavijo meje glede obsega dela, prilagodijo urnik in delovno mesto pa povečuje tudi zagnanost in jih ohranja zdrave.